Konferencja Centrum Mistrzostwa Informatycznego – Klucz do kompetencji jutra

22-12-2022

Projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego (CMI), którego wiodącym partnerem jest Politechnika Łódzka skupia pasjonatów, którzy wiedzą, że nauka informatyki jest kluczem do zbudowania kompetencji jutra współczesnego społeczeństwa. Na ten temat dyskutowano na dwudniowej konferencji z udziałem prawie 200 uczestników i prominentnych gości.

 

 

Pierwszy dzień konferencji przyjął formułę hybrydową. W murach Politechniki Warszawskiej na wydziale Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferu Technologii pojawiło się prawie 200 uczestników. Równocześnie prowadzony był przekaz na żywo na kanałach social media projektu CMI, w którym mogły uczestniczyć osoby z całej Polski.

Panel dyskusyjny z udziałe ministra Janusza Cieszyńskiego, prorektora prof. Łukasza Albrechta i dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wojciecha Szajnara Panel dyskusyjny z udziałe ministra Janusza Cieszyńskiego, prorektora prof. Łukasza Albrechta i dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wojciecha Szajnara

foto: Wojciech Andrzejczak

Część oficjalną konferencji otworzyli prof. Jacek Starzyński z PW oraz dr inż. Anna Firych-Nowacka i Hubert Gęsiarz z Politechniki Łódzkiej. Następnie mikrofon przejęli zaproszeni goście - sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa minister Janusz Cieszyński, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wojciech Szajnar i prorektor PŁ prof. Łukasz Albrecht. Poprowadzili oni dyskusję dotyczącą wykorzystania potencjału i doświadczenia projektów takich jak CMI w planie rozwoju cyfrowego polskiej gospodarki. Do jakich wniosków doszli nasi goście można sprawdzić na zapisanym live (część I oficjalna) na profilu Facebookowym CMI.

Z okazji spotkania w tak wyjątkowym gronie postanowiono również wyróżnić ambasadorów i ambasadorki projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego, którzy swoją aktywną podstawą promują kompetencje jutra wśród swoich uczniów i uczennic, oraz kadry nauczycielskiej. Podziękowania zostały również złożone na ręce koordynatorów uczelnianych, którzy przez ostatnie cztery lata wspierali grantobiorców i grantobiorczynie w przygodzie z CMI.

Wystąpienia partnerów projektu

W drugiej części konferencji odbyły się wystąpienia merytoryczne przedstawicieli pięciu politechnik, którzy są partnerami projektu. Z Politechniki Łódzkiej wystąpił dr hab. inż. Bartłomiej Stasiak, który opowiadał o wspólnej pasji, współzawodnictwie i współpracy między uczniami i uczennicami podczas zawodów algorytmicznych.

Wystąpienie dr. hab. inż. Bartłomieja Stasiaka z Politechniki Łódzkiej Wystąpienie dr. hab. inż. Bartłomieja Stasiaka z Politechniki Łódzkiej

foto: Wojciech Andrzejczak

Dr inż. Radosław Roszczyk z Politechniki Warszawskiej podjął się odpowiedzenia na pytanie Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?

Trzecie wystąpienie na temat Sztucznej inteligencji w sieciach komputerowych poprowadził prof. Krzysztof Walkowiak z Politechniki Wrocławskiej.

Dr inż. Jacek Lebiedź, profesor Politechniki Gdańskiej opowiadał o Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej, które jest kluczem do zastosowań rzeczywistości wirtualnej.

Ostatni mini wykład przeprowadzili przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Aleksander Byrski i Beata Chodacka na temat Wygranych w projekcie CMI – rzecz o korzyściach synergii działania.

Panel dla praktyków

Panel pod nazwą ,,nie konferencja” należał do praktyków, którzy zdobytą wiedzę w projekcie przekazują uczniom i uczennicom w szkołach w całej Polsce. Wzięły w nim udział stowarzyszenia - partnerzy projektu. Stowarzyszenie I love Math reprezentowane przez Katarzynę Olczak przedstawiło Mapę kompetencji grantobiorców i grantobiorczyń CMI. Krzysztof Jaworski ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog omawiał Kompetencje przyszłości w CMI.

Na zakończenie scena jednak należała do osiemnastu grantobiorców i grantobiorczyń, którzy w 5-minutowych wystąpieniach przedstawiali jak wykorzystują na co dzień zdobytą w projekcie wiedzę.

Debata i warsztaty

Drugi dzień konferencji zdominowała debata o kompetencjach przyszłości. Uczestniczyli w niej m.in. dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wojciech Szajnar, grantobiorcy i grantobiorczynie, koordynatorzy projektu z pięciu polskich politechnik oraz Dawid Łasiński, influencer znany pod pseudonimem Pan Belfer.

Grantobiorcy i grantobiorczynie mieli okazję wziąć udział w dedykowanych warsztatach przygotowanych specjalnie na konferencje:

  1. Zaprogramuj elementy Inteligentnego Domu w scratch (smart home) z płytką mikroprocesorową Arduino.
  2. Dokąd doprowadzi Cię Arduino?
  3. Integrated Designing (modyfikacja modelu Design Thinking).
  4. MicroPython – zaprogramuj mikrokontroler w Pythonie od podstaw.
  5. Wstęp do platformy Arduino i Internet Rzeczy od podstaw.
  6. Laboratoria Przyszłości w CMI.
  7. Gry Scratch z użyciem Joysticka i czujnika odległości.
  8. Budowanie wizerunku w mediach społecznościowych.

Relację video z tego wydarzenia można zobaczyć na profilu influencera Pan Belfer – nauczyciel z Internetów (www.facebook.com/PanBelfer)

https://fb.watch/hxqG2mVWSU/

Więcej informacji o projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego: https://www.facebook.com/projektcmi oraz www.cmi.edu.pl

Instagram projektcmi