Kampusy PŁ połączy zielony woonerf

18-01-2021

Projekt „Graj w zielone - II etap rewitalizacji ul. Stefanowskiego” wygrał w Łódzkim Budżecie Obywatelskim 2020/2021

Wniosek zgłoszony przez pracowników i studentów Politechniki Łódzkiej uzyskał największą liczbę głosów na osiedlu Stare Polesie. Z terenu całej Łodzi do wyboru było ponad 600 projektów.

- Tegoroczny wniosek stanowił kontynuację projektu, który zwyciężył w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego, zakładającego zmianę ul. Stefanowskiego na odcinku od ul. Radwańskiej do ul. Potza w zielony woonerf. Planowana rewitalizacja zostanie przedłużona do ul. Skorupki. W ten sposób kampus A i kampus B połączy piękny spacerowy trakt – mówi Adam Owczarek, kierownik Działu Rozwoju Uczelni oraz lider projektu. - Głosowanie było dla nas szczególnym wyzwaniem ze względu na pandemię, która życie akademickie przeniosła do internetu. Stanęliśmy wobec braku obecności naszych najlepszych ambasadorów, czyli studentów i mniejszej niż zwykle liczby pracowników na kampusach uczelni. Skoncentrowaliśmy się na dotarciu do mieszkańców, koncentrując nasz przekaz głównie za pomocą kampanii online, a także banerów outdoorowych prezentujących zaplanowane zmiany. Pomimo wspomnianych wcześniej trudności projekt zwyciężył, dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim głosującym.

wizualizacja projektu wizualizacja projektu

Dzięki naszej inicjatywie osiedle Stare Polesie wzbogaci się o przyjazną przestrzeń pełną zieleni, a ul. Stefanowskiego stanie się wizytówką dzielnicy, podobnie jak zabytkowe wille przy ul. Skorupki i piękny park Klepacza, stanowiące część kampusu PŁ.

- Projekt obejmuje wszystko to, co jest istotne z perspektywy studentów: wymianę nawierzchni chodników, dużą ilość nowej zieleni, ławki, nowe latarnie, stojaki rowerowe, a także uporządkowaną przestrzeń parkingową dla samochodów i bezpieczny kontrapas dla rowerzystów – wyjaśnia wspierająca projekt Aleksandra Bednarek, studentka Wydziału EEIA, znana ze swoich osiągnięć sportowych w zimowym pływaniu.

Całościowa rewitalizacji ulicy Stefanowskiego na odcinku łączącym dwa kampusy Politechniki Łódzkiej zostanie zrealizowana do końca 2021 roku.