Jubileusz 30-lecia Wydziału

27-04-2021

24 kwietnia 1991 r. uchwałą Senatu Politechniki Łódzkiej powołano Wydział Organizacji i Zarządzania. Wydział funkcjonował pod tą nazwą do 2017 r., kiedy to w wyniku włączenia w jego strukturę Instytutu Papiernictwa i Poligrafii, zmieniono ją na Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji (Zarządzenie Rektora PŁ z 24 sierpnia 2017 r.).

Ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii, uroczyste obchody Jubileuszu 30-lecia Wydziału odbyły się 23 kwietnia 2021 roku, w formie on-line.

 

 

W Sali Lustrzanej Pałacyku Wydziału przy ul. Piotrkowskiej 266, zorganizowano, przy wsparciu Centrum Multimedialnego PŁ, studio telewizyjne. Uroczystość prowadziła Kinga Baryga, studentka kierunku Zarzadzanie (studia II stopnia).

Powitanie

Obchody otworzyła dziekan prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, która przedstawiła 30-letnią historię Wydziału, jego najważniejsze sukcesy i kroki milowe. Pierwszym gościem był prof. Wojciech Dyduch – Przewodniczący Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN, który w imieniu środowiska, złożył serdeczne gratulacje i życzenia.

Głos absolwentów 

Pierwszy rocznik absolwentów reprezentował mgr inż. Tomasz Zagajewski, który mówił jak z perspektywy czasu ocenia kształcenie na Wydziale. Zaprezentowano też wypowiedzi innych absolwentów Wydziału, którzy obecnie prowadzą przedsiębiorstwa, zajmują wysokie stanowiska menedżerskie lub dołączyli do grona naukowców.

Panel "międzynarodowy" Panel "międzynarodowy"

Z perspektywy uczelni zagranicznych 

Niezwykle ciekawy okazał się panel dyskusyjny z przedstawicielami uczelni zagranicznych, który poprowadziła dr inż. Dorota Piotrowska, prof. PŁ Nasi zagraniczni goście opowiedzieli jak postrzegają współpracę i kształcenie na Wydziale. Do udziału w dyskusji zaproszono również dr inż. Małgorzatę Miller, która od powstania Wydziału, brała czynny udział w pracach na rzecz współpracy międzynarodowej. Uczestnicy dyskusji, mając własne znakomite doświadczenia, zachęcali do wymiany kadry i studentów oraz realizacji międzynarodowych projektów badawczych i dydaktycznych.

Głos studentów i wirtualny spacer 

O tym jak dziś wygląda życie studenckie mówili aktualnie kształcący się na Wydziale. Przy tej okazji zwrócono uwagę na liczne aktywności podejmowane przez koła naukowe. Wirtualny spacer po Laboratorium EQUAL, Laboratorium LabNOISE oraz Pracowni Mentoringu i Coachingu, umożliwił zapoznanie się ze specyfiką tych wyjątkowych jednostek.

Panel z udziałem rektora PŁ. Na zdjęciu prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska i prof. Krzysztof Jóźwik Panel z udziałem rektora PŁ. Na zdjęciu prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska i prof. Krzysztof Jóźwik

Z perspektywy pracodawców 

Panel z przedstawicielami działających przy Wydziale Rady Biznesu i Klubu 500-Łódź, poprowadzony przez doc. dr inż. Marka Sekietę, pozwolił zapoznać się z oczekiwaniami przedsiębiorców wobec naszych absolwentów. Uczestnicy deklarowali chęć współpracy w projektach badawczych z zakresu ekonometrii, prognozowania zapasów, badań marketingowych, czy zrównoważonego rozwoju.

Nagrody Klubu 500-Łódź 

Szczególnym momentem było wręczenie nagrody Klubu 500-Łódź za najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2018/19. Nagrodę tę przyznano Magdalenie Kaczmarek za pracę magisterską pt. Straty w procesie - dlaczego powinno się je identyfikować i jak to zrobić. Praca na przykładzie przedsiębiorstwa produkcyjnego WND Sp. z o. o., napisaną pod kierunkiem dr inż. Ireny Jałmużna. Wyróżnienie otrzymała Karolina Sobala za pracę magisterską pt. Optymalizacja przestrzeni magazynowej wyrobów gotowych, napisaną pod kierunkiem dr. hab. inż. Zbigniewa Wiśniewskiego, prof. PŁ.

O przeszłości i przyszłości 

Ostatni panel poprowadził rektor prof. Krzysztof Jóźwik. Do rozmowy na temat przesłanek i motywów powołania Wydziału Organizacji i Zarządzania zaproszono prof. Jana Krysińskiego, rektora w którego kadencji powstał Wydział oraz dr. hab. Czesława Szmidta, prof. ALK – pierwszego dziekana Wydziału. W panelu wzięli również udział: dr hab. Elżbieta Jędrych, prodziekan w kadencji 1999-2005 i dziekani kolejnych kadencji - prof. Jacek Otto (2005-2008), prof. Ryszard Grądzki (2008-2016), dr hab. inż. Zbigniew Wiśniewski, prof. PŁ (2016-2019), a także prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska – dziekan obecnie sprawująca władzę na Wydziale.

Ze wspomnień i opinii przekazanych przez rozmówców wynika, że siłę Wydziału zawsze stanowili wyjątkowi, życzliwi sobie ludzie, darzący się zaufaniem i wsparciem. Podjęto również niezwykle ciekawy temat wyzwań przed jakimi stawali dziekani minionych kadencji.

Na koniec spotkania rektor prof. Jóźwik zadał doświadczonym w zarządzaniu panelistom pytanie o priorytety dalszego, dynamicznego rozwoju Wydziału. W dyskusji wskazywano na zwiększenie działań na rzecz internacjonalizacji, certyfikacji kierunków studiów, budowy zespołów badawczych oraz intensyfikacji współpracy z przemysłem.

Prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska podkreśliła, że przyszłość Wydziału widzi przede wszystkim w rzetelnie prowadzonej nauce, której efektem będą wysoko punktowane publikacje, a także w nowoczesnych metodach kształcenia. Kolejnym istotnym elementem przyszłości powinno być partnerstwo - relacje między pracownikami, studentami i partnerami biznesowymi, oparte na zaufaniu, wzajemnym zrozumieniu i szacunku, a także intensyfikacja internacjonalizacji oraz sprawne zarządzanie. Pani Dziekan podkreśliła, że realizacja tak postawionych celów przez Wydział przyczyni się do zmaterializowania się wizji Politechniki Łódzkiej, tj. osiągnięcia pozycji innowacyjnej uczelni badawczej, jednej z najlepszych w Polsce i na świecie.

Chwila  szlachetnej rywalizacji 

Obchody zakończyła gra integracyjna online pracowników Wydziału, polegająca na rywalizacji w losowo dobranych zespołach w 4 konkurencjach nie związanych z obszarami badawczymi.

Przez cały czas transmisji obchodów na portalu Facebook oraz YouTube płynęły, w formie komentarzy, gratulacje dla Wydziału oraz życzenia dalszego, dynamicznego rozwoju.