Interdyscyplinarna debata z cyklu „Wyzwania współczesności – Zrównoważony rozwój”

16-12-2022

Otwarte Seminaria Naukowe CZŁOWIEK-BIZNES-TECHNOLOGIE są organizowane od 2018 roku przez Zakład Humanistyki Instytutu Marketingu i Zrównoważonego Rozwoju, pod patronatem Wydziału Organizacji i Zarządzania. W obecnym roku akademickim odbywają się one w formie debat, do których zapraszani są wybitni goście, posługujący się co prawda odmiennymi metodologiami i słownictwem, ale mówiący o tych samych zjawiskach.

Ostatnia taka debata odbyła się pod koniec listopada 2022 roku. Dyskutanci z różnych ośrodków naukowych reprezentowali także różne dyscypliny. Byli to: dr hab. inż. Małgorzata Koszewska prof. PŁ – nauki o zarządzaniu i jakości, dr Anna Kowalcze-Pawlik z UŁ – literaturoznawstwo, dr hab. inż. Andrzej Marcinkowski prof. PŁ – inżynieria produkcji, dr Andrzej Marzec z UAM – filozofia i dr Agata Rudnicka-Reichel z UŁ – nauki o zarządzaniu i jakości. Debatę prowadziła dr hab. Edyta Pietrzak prof. PŁ.

O zrównoważonym rozwoju mówiono w kontekście idei postępu i wzrostu. Czy ów postęp jednak nie okazał się regresem? Prelegenci omawiali napięcia między produkcją a konsumpcją, kwestie gospodarki obiegu zamkniętego i ekonomii współdzielenia. Dyskutowano również o strategii budowania przyszłości z troską o przyszłe pokolenia. Co najistotniejsze – dzięki seminarium powróciła tradycja akademicka łącząca studentów, doktorantów i pracowników naukowych.

Kolejna debata poświęcona zagadnieniu bezpieczeństwa została zaplanowana na 16 stycznia 2023 roku. Już dziś serdecznie na nią zapraszamy.