Galeria Politechnika działa w sieci

23-12-2020

Najstarsza przestrzeń wystawiennicza w Politechnice Łódzkiej to „Galeria Politechnika” na Wydziale Chemicznym. Organizowane w niej wernisaże zawsze są wydarzeniem ważnym dla ludzi sztuki i nauki. Patronuje im Rektor PŁ, Władze Wydziału Chemicznego i ZNP. Komisarzem wystaw jest dr inż. Witold Staszewski, dbający od wielu lat o zapraszanie artystów, których prace niosą w sobie duży ładunek estetyczny, emocjonalny i poznawczy.

W czasach pandemii działalność „Galerii Politechnika” przeniosła się do internetu.

 

 

Najnowsza wirtualna ekspozycja prezentuje pastele Andrzeja Stefana Wiśniewskiego pod tytułem „25 lat wystaw autorskich”. Autor jest absolwentem ASP w Łodzi, gdy ją kończył w 1991 r. była to Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych. Od wiosny do jesieni rysuje w plenerze. Brał udział w ponad 70 plenerach w Polsce, Czechach, na Litwie i w Bułgarii.

Jego suche pastele nieustannie wciągają nas swoim światłem oraz miękkimi kreskami w dialog o pięknie otaczającego nas świata i architektury. Podczas nieustannej gonitwy za kolejnym dniem, oglądanie prac Artysty daje widzowi czas na chwilę zamyślenia i nostalgii. Ze smutkiem i poczuciem straty spoglądamy na zburzony Dworzec Fabryczny, który odszedł w zapomnienie wraz z odjazdem ostatniego pociągu. Dobrze, że jest ktoś, kto nam o tych wszystkich miejscach nie daje zapomnieć... Dziękujemy.

Kurator wystawy, prof. Piotr Mastalerz, opatrzył katalog komentarzem o sztuce Andrzeja Stefana Wiśniewskiego i jego dążeniach do ideału. Zdjęcia obrazów wykonał sam Artysta. Projekt katalogu wykonał Tomasz Budziarek.

wystawę można obejrzeć TUTAJ

Wcześniej odbył się wirtualny wernisaż fotografii dr hab. Leokadii Bartoszko „Czasoprzestrzenne sieci percepcji”. Autorka pisze we wprowadzeniu do katalogu: Medium fotograficzne to swoiste archiwum czasu, eksponowany na wystawie zestaw jest w dużej mierze oparty na zjawisku upływu czasu. Na tym jak bardzo czas zmienia nasze otoczenie. Ostatnie lata to czas wielu przemian w naszym mieście, Łódź wciąż wzbogaca się o nowe inwestycje.

Katalogi z wystaw są na stronie: https://chemia.p.lodz.pl/galeria-politechnika