FashionTEX, czyli projektowanie cyfrowej mody

26-09-2024

FashionTEX to ambitny, 3-letni projekt edukacyjny, którego celem jest rozszerzenie programów nauczania o innowacyjne koncepcje, programy i moduły szkoleniowe dotyczące projektowania mody cyfrowej. W projekcie, który łączy 11 krajów europejskich z Polski udział bierze Politechnika Łódzka, Wydział Technologii i Wzornictwa Tekstyliów.

 

 

- Branża mody szybko rozwija technologie cyfrowe, a edukacja często nie nadąża za tymi zmianami. FashionTEX ma na celu wyrównanie tych różnic

– mówi koordynatorka na PŁ dr inż. Magdalena Owczarek z Instytutu Architektury Tekstyliów.

- Uczelnie znajdują się na różnych etapach edukacji: niektóre kształcą na poziomie zaawansowanym, inne dopiero zaczynają szkolenie w zakresie mody cyfrowej. FashionTEX wypełnia te luki, dostosowując programy nauczania do aktualnych potrzeb rynku.

Kobieta przed wejściem do Amsterdam Fashion Academy Dr inż. Magdalena Owczarek przed wejściem do Amsterdam Fashion Academy

foto: Maciek Jabłoński.

Wdrożenie mody cyfrowej zostanie zrealizowane za pomocą różnych działań: kursów „atelier” w każdej partnerskiej uczelni, wspólnych „makerspaces” i publicznych pokazów mody. - Tylko dwóch najlepszych studentów w ramach realizowanego kursów będzie mogło wyjechać na międzynarodowe makerspace i przygotowywać pierwszy spektakularny pokaz mody cyfrowej w połączeniu z fizyczną realizacją, który zobaczymy już w 2025 – mówi dr inż. Magdalena Owczarek.

Rezultaty projektu zostaną uwzględnione w programach nauczania, co zwiększy konkurencyjność absolwentów na rynku pracy dzięki ich wiedzy specjalistycznej w zakresie mody cyfrowej oraz doświadczeniu w międzynarodowej współpracy.

W połowie września 2024r. w Amsterdamie odbyło się już drugie projektowe spotkanie połączone z warsztatami, w którym uczestniczyli dr inż. Magdalena Owczarek i dr Maciej Jabłoński w Wydziału TMiWT. Pierwsze zorganizowano w marcu w Lizbonie.

- Już niebawem uruchamiamy na naszym Wydziale kursy w ramach „atelier” mody cyfrowej dla naszych studentów

– zaznacza dr inż. Magdalena Owczarek.

Kilkadziesiąt osób pozuje do zdjęcia Uczestniczy warsztatów

foto: https://www.fa.ulisboa.pt/index.php/pt/component/content/article?id=309

Wykładowca pzy tablicy Wykład Antonio Lo Presti z KOEFIA, Włochy

foto: Magdalena Owczarek

Projekt „FashionTEX European Academy for Young Designers to Study Innovative Technologies in Digital Fashion Design” potrwa do 31 października 2026 r. Jest on realizowany w ramach programu Komisji Europejskiej: Creative Europe Programme CREA-CULT-2023-COOP-3.

Liderem projektu jest Europäisches Kulturforum e.V. (Niemcy), a partnerami, obok Politechniki Łódziej są: University Lisboa (Portugalia), Amsterdam Fashion Academy (Holandia), Accademia Koefia (Włochy),Vilnius Academy of Arts (Litwa), Art Academy of Latvia (Łotwa), Estonian Academy of Arts (Estonia), Kyiv National of Technologies and Design (Ukraina), Academy of Arts, Architecture and Design in Prague (Czechy), University of Applied Sciences Zwickau (Niemcy), University of Zagreb (Chorwacja).