Centrum badawcze na Wydziale Chemicznym

13-12-2022

Pierwszy dzień grudnia był dla Instytutu Chemii Organicznej bardzo ważny. W obecności przedstawicieli władz uczelni oraz zaproszonych gości zostało uroczyście otwarte Centrum Badań Nowych Związków Aktywnych Biologicznie Potencjalnie Użytecznych w Diagnostyce Medycznej. Przecięcia wstęgi dokonali: rektor prof. Krzysztof Jóźwik, dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzata Szynkowska-Jóźwik oraz dyrektor Instytutu prof. Łukasz Albrecht dokonali.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele firm współpracujących z Instytutem Chemii Organicznej: Bionanopark sp. z o.o., Molecure S.A., FiLeClo sp. z o.o., Tricomedu S.A. i Polfarmexu S.A.

Przecięcia wstęgi dokonali: rektor prof. Krzysztof Jóźwik, dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzata Szynkowska-Jóźwik oraz dyrektor Instytutu prof. Łukasz Albrecht Przecięcia wstęgi dokonali (od prawej): rektor prof. Krzysztof Jóźwik, dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzata Szynkowska-Jóźwik oraz dyrektor Instytutu prof. Łukasz Albrecht

foto: Jacek Szabela

W ramach Centrum doposażone zostały dwa niezależne laboratoria tworzące komplementarną sieć badawczą Wydziału Chemicznego PŁ. Są to: Laboratorium Magnetycznego Rezonansu Jądrowego kierowane przez prof. Łukasza Albrechta oraz Laboratorium Spektrometrii Mas i Technik Łączonych zarządzane przez prof. Beatę Kolesińską.

„Życie Uczelni” informowało obszernie o projekcie Centrum w numerze 157 w artykule „Chemicy dla diagnostyki medycznej” autorstwa prof. Kolesińskiej.

Spotkanie w tak licznym gronie było okazją do prezentacji aparatury zakupionej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego: spektrometru NMR oraz wysokorozdzielczego spektrometru masowego sprzężonego z chromatografem cieczowym.

W ramach spotkania odbyły się wykłady naukowe zaproszonych gości: prof. Lucyny Woźniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Piotra Młynarza z Politechniki Wrocławskiej oraz prof. Piotra Sudery z Akademii Górniczo-Hutniczej zaprezentowane w auli im. prof. Tadeusza Paryjczaka w budynku Alchemium PŁ.

Relacja ze spotkania także tutaj w aktualnościach na stronie PŁ