Artystyczne notatki z czasu pandemii

16-03-2021

Lock and keys to wystawa w odcinkach tworzona w trudnym i pełnym wyzwań czasie pandemii i kolejnych lockdown’ów. Prezentuje ona prace studentów wzornictwa i inżynierii wzornictwa przemysłowego z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Tworzenie – projektów, zdjęć, obrazów, rysunków, grafik czy animacji – to sposób na przetrwanie, podręczny zestaw „kluczy”, umożliwiających wydostanie się z zamknięcia lub przeciwnie – bezpieczną izolację.

 

 

Cykl prezentowany jest w Galerii JUTRO – online. „Sale wystawowe” można odwiedzać na facebookowej stronie galerii. Do tej pory (15 marca) zaprezentowano jedenaście wystaw, kolejne w planach – dopóki trwać będzie nauczanie w formie zdalnej i galeria w budynku wydziału pozostanie zamknięta.

Projekt zapoczątkowała Celeste Sanja Smareglia, studentka projektowania graficznego na Uniwersytecie Lublańskim, książką artystyczną It stares back. Stworzyła ją w semestrze zimowym, poprzedzającym wybuch epidemii Covid-19, podczas stypendium Erasmus+ na kierunku wzornictwo w PŁ. Wizja przesiąknięta mroczną atmosferą, opisująca sytuację zamknięcia, izolacji i paranoi stała się zapowiedzią cyklu.

studium dłoni studium dłoni

foto: Kamila Malis

Dzień kobiet Dzień kobiet

foto: Paulina Polańska, Ada Lovelace

Zdalne nauczanie przedmiotów artystycznych i warsztatowych to duże wyzwanie, zarówno dla prowadzących, jak i dla studentów. Brakuje atmosfery pracowni, zaplecza technicznego, narzędzi i bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Praca w domu otwiera jednak pewne możliwości – pojawia się inny repertuar środków wyrazu i tematów. Tak jest w przypadku wystaw pochodzących z Pracowni Rysunku i Malarstwa dr. hab. Piotra Mastalerza, prof. PŁ czy z Pracowni Rzeźby dr. Macieja Jabłońskiego. Rysunki studium dłoni udostępniane były jako zdjęcia, co wpłynęło na ich przekaz. Oprócz warsztatowej wprawki stały się zapisem ulotnego „tu i teraz”. Z kolei pognieciony papier to motyw pomocny w nauce operowania światłocieniem, a jednocześnie symbol zmagania się z warsztatem i ze sobą – tym trudniejszego, że odbywającego się w izolacji. Malarskie studium draperii to w istocie studium tajemnicy, którą można odkrywać w banalnych przedmiotach codziennego użytku. Ćwiczenie z rzeźby powiększenie – przekształcenie zrealizowane w warunkach domowych to analiza formy i potencjału spinacza do bielizny. Kiedy pole widzenia i działania ulega zawężeniu wzmaga się uważność – to jedna z niewielu zalet lockdown’u – w twórczości i w projektowaniu potrzebne jest wyczulenie na szczegół.

Powiększenie - przekształcenie, rzeźba Powiększenie - przekształcenie, rzeźba

foto: Gabriela Szczuka

Draperie, malarstwo Draperie, malarstwo

foto: Gabriela Gójska

Praca zdalna wymusza działania z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku – tak było w przypadku wystawy cienie, zrealizowanej podczas zajęć z rysunku interdyscyplinarnego, które prowadzi dr hab. Katarzyna Zimna. Studenci budowali niewielkie obiekty z przedmiotów dostępnych w domu lub ze śmieci plastikowych czy papierowych – które, po odpowiednim oświetleniu, rzucały cienie. Ich motywem przewodnim była postać ludzka i jej reakcje na stan zamknięcia lub izolacji. Pod opieką tej samej prowadzącej – w Pracowni Grafiki Warsztatowej (online) powstało wiele eksperymentalnych prac z wykorzystaniem najróżniejszych technik i podłoży – kolagrafie, stemple, odciski ciała, druki na lustrze czy druki połączone z haftem. Efekty zostały zaprezentowane na dwóch wystawach – stemple oraz dzień kobiet.

Nie zabrakło też prac multimedialnych. Zaprezentowano dwie animacje: Zimę autorstwa Ewy Dudy oraz i to by było na tyle Aleksandry Kosztowniak, zrealizowane pod opieką dr Marty Miaskowskiej.

Na koniec akcent optymistyczny: o uwolnieniu, wyzwoleniu – podróży, przyjaźni i miłości, opowiada wystawa analogowych fotografii Adrianny Czop, zrealizowanych w trakcie semestru letniego 2020 w Słowenii podczas stypendium Erasmus +.

 

Wystawy z cyklu Lock and keys publikowane są w Galerii JUTRO od kilku miesięcy i będą się tam pojawiać aż do powrotu do „nowej normalności”. Zapraszamy!