To artyści tworzą teatr

06-02-2018

Gośćmi Czwartkowego Forum Kultury była para łódzkich solistów - Jolanta Bibel (mezzosopran) i Krzysztof Bednarek (tenor). Artyści są małżeństwem z prawie 35 letnim stażem.

Jolanta Bibel początkowo planowała podjęcie studiów w Akademii Wychowania Fizycznego. Ostatecznie jednak poszła w ślady swoich rodziców i wybrała Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi. Jej kariera rozpoczęła się od słynnych kreacji operowych, takich jak Adalgiza w Normie Belliniego, czy Amneris w Aidzie Verdiego.

Krzysztof Bednarek, zanim rozpoczął na dobre przygodę ze światem muzyki, śpiewał w wielu chórach, występował m.in. w zespole pieśni i tańca im. Strzelczyka przy Łódzkim Domu Kultury. W operze zaczynał od mniejszych ról, np. górala w Halce, ale stopniowo zdobywał popularność w bardziej znaczących pozycjach (Hrabia Almaviva - Cyrulik sewilski). Obecnie jest profesorem w Łódzkiej Akademii Muzycznej, gdzie wykłada na Katedrze Wokalistyki.

Nasi Goście występowali w wielu zakątkach świata. Odwiedzili min. Martynikę, Koreę Południową, czy Japonię w ramach Dni Kultury Polskiej.

Są laureatami odznaczeń estradowych, m.in. Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu, czy Złotej Maski oraz Gloria Artis. Jolanta Bibel ma także w swoim dorobku Grand Prix z Międzynarodowego Konkursu wokalnego w Rio de Janeiro.