Aktorstwo to diabelski zawód

21-12-2022

15 grudnia, już po raz ostatni w tym roku, Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej była miejscem spotkania z cyklu „Czwartkowe Forum Kultury”. Tym razem gościła u nas Dorota Chotecka-Pazura - znana aktorka filmowa i teatralna, absolwentka łódzkiej Szkoły Filmowej.

 

 

Artystka ma na swoim koncie wiele rozpoznawalnych ról, często zupełnie od siebie różnych. Nie boi się zawodowych wyzwań, lubi wymagających reżyserów, ciągle szuka dla siebie propozycji, w których „może coś zagrać, a nie tylko je odegrać”. 

Przełomem w jej karierze okazała się rola Danuty Norek w serialu komediowym „Miodowe lata”. Aktorka wykreowała tam postać kobiety dominującej, ale jednocześnie bardzo sympatycznej i spontanicznej, przez co stała się ulubienicą milionów Polaków. Kolejne ważne serialowe wcielenie Doroty Choteckiej-Pazury to Krystyna Więcławska z serialu „Ranczo”.

Oczywiście seriale to nie wszystko. Aktorka grała także w takich filmach jak chociażby „Dzień Świra”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” czy skierowanej do młodszego widza „Awanturze o Basię”.

Niewątpliwie jednym z licznych atutów artystki jest głos - ciepły, charakterystyczny, od lat ceniony przez reżyserów dubbingowych i lektorskich. Produkcje głosowe pomogły Dorocie Choteckiej-Pazurze zwłaszcza w pierwszych latach kariery, w czasie spotkania aktorka przyznała, że to właśnie dzięki nim kupiła swoje pierwsze mieszkanie i samochód.

Artystka od prawie 20 lat tworzy udane małżeństwo z Radosławem Pazurą, również cenionym aktorem. Ten, jak sama mówi, „najprzystojniejszy chłopak w całej filmówce”, zawsze był dla niej wsparciem oraz partnerem, także w projektach zawodowych.

Dorota Chotecka-Pazura to także miłośniczka poezji. W czasie naszego spotkania aktorka zinterpretowała dwa, wybrane przez siebie utwory Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, wzbudzając podziw i oklaski zgromadzonej na sali publiczności.