10 lat minęło

17-11-2017

Czwartkowe Forum Kultury świętowało dziesięciolecie, wracając wspomnieniami do postaci, które gościły na tych niezwykłych spotkaniach.

Już od dekady pracownicy i sympatycy Politechniki Łódzkiej uczestniczą w cyklicznych spotkaniach z wybitnymi twórcami, artystami, podróżnikami, sportowcami, dziennikarzami. Ciekawe rozmowy, w których goście często zdradzają różne ciekawostki z ich życia zawodowego i prywatnego, prowadzi niezmiennie od 10 lat prof. Anna Jeremus-Lewandowska.

Jubileuszowe spotkanie było uroczystym momentem podziękowań dla osób wspierających powstanie Czwartkowego Forum Kultury: prof. Jana Krysińskiego i prof. Ireneusza Zbicińskiego oraz dla tych, którzy czuwają nad organizacją czwartkowych wieczorów.

Publiczność wypełniła Salę Widowiskową PŁ. Podobnie jak przed dziesięcioma laty, głównym rozmówcą był łodzianin Ryszard Bonisławski. Jest on nie tylko czynnym politykiem - senatorem RP, ale przede wszystkim regionalistą i przewodnikiem turystycznym. Po raz kolejny udowodnił, wspominając tytuły książek, których jest współautorem, jak niezwykle bliskie jest mu dziedzictwo i historia naszego miasta. Za sprawą jego zaangażowana i starań powstał pomnik Rajmunda Rembielińskiego - ojca przemysłowej Łodzi oraz moneta z wizerunkiem Księżego Młyna.

Oprawę muzyczną tego wyjątkowego wieczoru stworzyły dwie młode śpiewaczki, wychowanki prof. Jeremus-Lewandowskiej: Marta Książek i Ewa Murzynowska oraz pianista Jarosław Domagała. Goście mogli posłuchać m.in. słynnej arii Królowej Nocy z Czarodziejskiego fletu Mozarta oraz Odgłosów wiosny Johanna Straussa syna. Uczestnikom Forum został zaprezentowany okolicznościowy folder, gdzie w sposób chronologiczny zamieszczono fotografie i krótki opis osób, które w minionych 10 latach zaszczyciły nas swoją obecnością. Część z nich przyszła na spotkanie i z sentymentem wspominała swój udział w Forum. Wśród tych osób byli m.in. podróżniczka Zofia Suska, piosenkarka Krystyna Giżowska, aktor Michał Szewczyk, współzałożyciel firmy Atlas Andrzej Walczak, śpiewacy operowi Delfina Ambroziak, Tadeusz Kopacki i Zbigniew Macias, który uświetnił uroczystość krótkim występem.

Wierzę, że Czwartkowe Forum Kultury przez wiele następnych lat będzie dostarczać wszystkim uczestnikom niezapomnianych emocji. Odśpiewane na zakończenie gromkie Sto lat niech będzie dobrą wróżbą dla wszystkich, którzy przyczyniają się do propagowania kultury w środowisku Politechniki Łódzkiej.