Ruszają prace kończące budowę Alchemium

19-01-2022

Pierwszy z budynków „Alchemium – magia chemii jutra” został uroczyście otwarty we wrześniu ubiegłego roku. Właśnie rozpoczął się etap kończący powstanie tej największej inwestycji Politechniki Łódzkiej.

W przetargu na roboty budowlane w drugim etapie budowy nowej siedziby Wydziału Chemicznego wyłoniono wykonawcę - firmę Alstal Grupa Budowlana. Stosowną umowę na prowadzone prace podpisał rektor prof. Krzysztof Jóźwik i prezes firmy Jarosław Szczupak.

- W pierwszym etapie inwestycji oddaliśmy budynek konferencyjno-dydaktyczny. Znajdująca się w nim reprezentacyjna aula im. prof. Tadeusza Paryjczaka była miejscem inauguracji roku akademickiego – mówi rektor prof. Krzysztof Jóźwik. - Teraz zrealizujemy część, nazwijmy ją merytoryczną, w której będą nowoczesne laboratoria chemiczne i pracownie badawcze. Prace naukowe i kształcenie w obszarze chemii są prowadzone na Politechnice Łódzkiej na bardzo wysokim poziomie. Nowa infrastruktura pomoże ten poziom podwyższyć i podjąć wyzwania przyszłości, a tych w których chemia odgrywa kluczową rolę jest bardzo wiele.

Nowoczesny gmach Alchemium składa się z kompleksu czterech budynków o pięciu kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej. Powierzchnia użytkowa całości to niemal 17 tysięcy m2. W drugim etapie powstaną 3 budynki o powierzchni użytkowej ponad 10 tysięcy m2.

Dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik dodaje

- Jest to piękny dzień, kolejny, na który oczekiwaliśmy przez długie lata. Nowe przestrzenie mieszczące między innymi około 130 laboratoriów dadzą nam szansę na rozwój nowych metod, nowych technologii. Realizujemy bardzo dużo projektów na wydziale, dlatego nowa infrastruktura otworzy perspektywy dla dalszego rozwoju badań naukowych i wysokiego poziomu kształcenia.

Alstal Grupa Budowlana określiła koszt drugiego etapu na ponad 108,7 milionów zł. Sfinansowanie inwestycji odbędzie się z dotacji celowej w wysokości 65,1 mln zł otrzymanej z Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz ze środków własnych Politechniki Łódzkiej.

Dyrektor łódzkiego oddziału Alstal Grupy Budowlanej, Łukasz Jabłoński zaznacza - Przed nami wymagające zadanie, ale jestem przekonany, że wszystkie roboty pójdą zgodnie z planem i w drugim kwartale 2024 roku wszyscy studenci Wydziału Chemicznego będą mogli korzystać z nowoczesnego kompleksu. Dołożymy wszelkich starań, żeby obiekt służył pokoleniom.

Zadanie inwestycyjne będzie prowadzone w formule „zaprojektuj i wybuduj". Przed rozpoczęciem budowy musi zostać wyburzona część budynku Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn.