Regaty w Rogantach

15-07-2019

W IX Regatach o Puchar JM Rektora Politechniki Łódzkiej prof. Sławomira Wiaka wzięło udział 15 załóg. Baza żeglarska w Rogantach nad jeziorem Dargin gościła żeglarzy nie tylko z naszej uczelni. Do wyścigów stanęły także załogi z Politechniki Gdańskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 

 

Baza w Rogantach po przeprowadzonych w niej pracach remontowo-budowlanych robi znakomite wrażenie.

Główny budynek Bazy Klubu Żeglarskiego PŁ w Rogantach Główny budynek Bazy Klubu Żeglarskiego PŁ w Rogantach

foto: Ewa Chojnacka

Główny budynek odnowiony z zewnątrz ma na parterze część gospodarczą, a na górze kilka pokoi dla gości. Pod dużymi wiatami można zjeść posiłek na świeżym powietrzu. Na terenie bazy stanął nowy budynek z sanitariatami. Jeżeli do tego wszystkiego świeci słońce i nie tną komary, to pozostaje tylko życzyć sobie dobrych wiatrów.

Symboliczne przecięcie wstęgi w odnowionej bazie Symboliczne przecięcie wstęgi w odnowionej bazie

foto: Ewa Chojnacka

Regaty zgromadziły bardzo wiele osób, nie tylko żeglarzy, kibicujące im rodziny i przyjaciół, ale także licznie przybyłych przedstawicieli władz uczelni i wydziałów. W ich obecności rektor prof. Sławomir Wiak wraz z kanclerzem Włodzimierzem Fisiakiem i komandor Klubu Żeglarskiego PŁ Elżbietą Wasylkowską uroczyście otworzyli odmienioną po przeprowadzonych inwestycjach bazę, czego symbolem było tradycyjne przecięcie wstęgi.

Regaty rozpoczęły się. Żaglówki wypłynęły na miejsce startu, a kibice zapełnili brzeg i molo przystani. Plan przeprowadzenia 5 wyścigów pokrzyżował wiatr, a właściwie jego brak.

Załoga, która zdobyła Puchar JM Rektora Załoga, która zdobyła Puchar JM Rektora

foto: Ewa Chojnacka

Po pierwszych chwilach wiatr ucichł i przez długi czas łodzie stały czekając na podmuch, który pozwoli kontynuować zawody. W rezultacie sędziowie i organizatorzy zadecydowali, że odbędą się trzy wyścigi.

Wygrała załoga w składzie: Marcin Styborski (sternik), Magdalena Kraszewska i Jakub Pankowski (Politechnika Gdańska).

Załoga sklasyfikowana na drugim miejscu Załoga sklasyfikowana na drugim miejscu

foto: Ewa Chojnacka

Każdy członek ekipy otrzymał elegancki puchar. Pucharami zostały nagrodzone także ekipy, które zajęły pozostałe miejsca na podium. Drugie miejsce wypływał Krzysztof Choroszucha (sternik) wraz z Grzegorz Czechem i Szymonem Racewiczem (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski),a na trzecim miejscu sklasyfikowano Jerzego Tomczyka, któremu towarzyszyli na żaglówce mąż i syn Pani Komandor Klubu Żeglarskiego PŁ.

Załoga, która zajęła trzeci miejsce Załoga, która zajęła trzeci miejsce

foto: Ewa Chojnacka

Pasowanie rektora Sławomira Wiaka na Członka Honorowego KŻ PŁ Pasowanie rektora Sławomira Wiaka na Członka Honorowego KŻ PŁ

foto: Ewa Chojnacka

Wszyscy uczestnicy regat otrzymali z rąk rektora prof. Wiaka pamiątkowe dyplomy i upominki. Sam rektor musiał natomiast przejść teoretyczny i praktyczny egzamin żeglarski nim został pasowany na członka honorowego Klubu Żeglarskiego PŁ.

Dzień pełen emocji zakończyła zabawa oraz koncert ballad i szant. Smakowite dania z grilla pomogły przywrócić siły utracone w trakcie zawodów.