Międzynarodowe akredytacje dla Wydziału Chemicznego

20-02-2023

Wydział Chemiczny kolejnym sukcesem potwierdził swoją czołową pozycję w europejskiej nauce i edukacji. Do już posiadanych akredytacji KAUT-EUR-ACE® Label oraz HCERES (Haut Conseil de l'évaluation de la recherche et de l'enseignement supérieur) dołoczyły kolejne.

- Otrzymaliśmy trzy międzynarodowe certyfikaty europejskiej sieci ECTN - European Chemistry Thematic Network dla dwóch kierunków chemia i technologia chemiczna. Chemia cieszy się certyfikatami Eurobachelor® i Euromaster®, czyli przyznanymi dla obu stopni studiów, a technologia certyfikatem Euromaster® dla studiów drugiego stopnia. To dobra wiadomość dla tych studentów, którzy rozpoczęli studia w październiku minionego roku. Zapis o tym międzynarodowym standardzie znajdzie się na ich suplementach do dyplomu – mówi prof. Małgorzata I. Szynkowska-Jóźwik, dziekan Wydziału Chemicznego.

Zespół Akredytacyjny, przekazując informację o przyznaniu certyfikatów, o które wystąpił Wydział podkreślił wysokie standardy kształcenia.

Nasze programy studiów staramy się wiązać ściśle z prowadzonymi badaniami, które są poziomie światowej czołówki. Mając wiele kontaktów międzynarodowych umożliwiamy korzystanie z nich także studentom, aby już na tym etapie ich życia mogli budować swoje kariery naukowe – podkreśla prof. Szynkowska-Jóźwik.

Zespół Akredytacyjny ECTN nie sfomułował żadnego zalecenia dotyczącego wprowadzenia jakichkolwiek działań naprawczych, dzięki czemu akredytacja została uzyskana na maksymalny okres 6 lat.

Instytucja przyznająca certyfikat akredytacji międzynarodowej, European Chemistry Thematic Network Association (ECTN), to stowarzyszenie non-profit zarejestrowane w Belgii. Obecnie sieć liczy ponad 120 członków (uczelnie, krajowe towarzystwa chemiczne i firmy chemiczne) z 30 różnych krajów oraz członków stowarzyszonych z całego świata.

Procesy akredytacyjne były realizowane dzięki dofinansowaniu MEiN w ramach projektu pozakonkursowego pt. „Akredytacje zagraniczne” z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.