Zawody w deszczu

31-08-2017

Zespół Iron Warriors z Politechniki Łódzkiej jako jedyny z Polski wziął udział w Pisaralla pisimmalle, zawodach superoszczędnych pojazdów organizowanych w Finlandii.

Projekt bolidu zużywającego minimalną ilość paliwa, realizowany jest przez Studenckie Koło Naukowe Miłośników Motoryzacji. Studenci z Iron Warriors dowiedzieli się o zakwalifikowaniu do zawodów w Finlandii na początku lipca. Upalne dni lata spędzili głównie w garażu, doskonaląc pojazd Eco Arrow 2.2. Cały czas wierzyli, że osiągną dobry wynik. - Już 5 lat pracujemy nad naszym projektem. W tym roku zmodernizowaliśmy nasz pojazd. Aktualnie jesteśmy rekordzistami Polski z wynikiem 837 km/l, ale wciąż nam mało. Do tej pory wzięliśmy udział w kilku edycjach Shell Eco-marathon, zajęliśmy 2. miejsce na zawodach w Le Mans oraz wygraliśmy Educ Eco w Valenciennes. Mamy nadzieje, że w tym roku również uda nam się ustanowić nowy rekord i nadal być najlepszą polską drużyną w kategorii prototypów – mówiła Weronika Rojek przed wyjazdem do Nokii.

Wojownicy i ich ekologiczny bolid. Wojownicy i ich ekologiczny bolid.

foto: Bartosz Opara

 

42. zawody Pisaralla pisimmalle zaplanowano na ostatni weekend sierpnia. Na miejscu okazało się, że konkursem rządzi pogoda. Deszcz pokrzyżował plany zawodników i organizatorów. Mokry tor spowodował, że starty w pierwszym dniu zawodów zostały odwołane. Kolejny dzień nie przyniósł zmiany pogody. - Podczas niedzielnego konkursu udało nam się odbyć tylko jeden oficjalny przejazd, gdyż kontynuowanie jazdy na śliskim torze byłoby zbyt niebezpieczne – mówią studenci, żartując - Tegoroczne zawody można nazwać: „Na jednym litrze... wody!”

Ostatecznie zespół Iron Warriors zajął 5. miejsce, kończąc rywalizację wynikiem 688 km/l paliwa. - Co prawda wracamy do kraju z niedosytem, jednak bogatsi o nowe doświadczenia. Mamy nadzieję, że w przyszłym sezonie uda się nam powalczyć o lepsze wyniki! – napisali po powrocie na stronie projektu.