Uznanie dla kolekcji ubiorów i tkanin

31-07-2018

Z licznego grona 24 kolekcji dwie zrealizowane przez studentki Wzornictwa z Politechniki Łódzkiej znalazły się na podium w konkursie O złoty guzik Boruty w Łęczycy. Ozdobą wydarzenia były też kolekcje tkanin.

Konkurs odbył się na początku lipca i był częścią XXIV spotkań z modą na Zamku Królewskim w Łęczycy.

Kolekcja Hot Mess! Kolekcja Hot Mess!

foto: A.Owczarek

Dziewięć kolekcji konkursowych zostało zrealizowanych jako prace dyplomowe – licencjackie lub magisterskie – przez studentki Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, na specjalności Architektura Ubioru.

I nagroda trafiła do Anny Hasiak za kolekcję Hot Mess! Równie wysoko oceniono Back to Geometry, za którą przyznano III nagrodę Karolinie Burakowskiej. Obie kolekcje były pracami licencjackimi zrealizowanymi pod kierunkiem dr Małgorzaty Łukawskiej w Instytucie Architektury Tekstyliów.

Na wystawie Inwencje, od prawej: dr Małgorzata Łukawska, Olga Kurowska, dyrektor Domu Kultury w Łęczycy, dr Dorota Taranek Na wystawie Inwencje, od prawej: dr Małgorzata Łukawska, Olga Kurowska, dyrektor Domu Kultury w Łęczycy, dr Dorota Taranek

foto: M.Owczarek

Spotkaniom z modą towarzyszyła wystawa Inwencje, prezentująca tkaniny żakardowe i drukowane, także wykonane przez studentów Wzornictwa. Były to prace dyplomowe powstałe pod kierunkiem dr Doroty Taranek i dr inż. Aleksandry Rutkowskiej na specjalności Architektura Tekstyliów. Jak mówią opiekunki dyplomantek - Inspiracje do tkanin prezentowanych na wystawie pochodziły głównie z natury. Studentki wzięły na warsztat m.in. stawonogi jako zwierzęta wszystkich środowisk, wiecznie zieloną formację leśną, czy też olśniewający wachlarz form i barw budowli rafowych. Inspiracją do powstania kolekcji były tematy: lustro jako symbol kultury, średniowieczny haft Tapis de la Creacio z Girony, modernistyczna twórczość malarki Meli Muter. W jednej z prac dyplomowych studentka sięgnęła do pojęcia ładu przestrzennego w architekturze modernizmu i struktur materiałów budowlanych.