Radiotechnicznie i politechnicznie…

24-10-2019

Cykl "Czwartkowe Forum Kultury" wkroczył  w rok jubileuszowych obchodów 75-lecia naszej Alma Mater październikowym spotkaniem z Dariuszem Szewczykiem, prezesem Zarządu Radia Łódź i przewodniczącym Rady Politechniki Łódzkiej.

Nasz Gość uważa czas studiów na Politechnice Łódzkiej za najszczęśliwszy okres swojego życia. Po ukończeniu Technikum Budowy Dróg i Mostów podjął naukę na kierunku mechanika.

Spotkanie w Sali Widowiskowej PŁ prowadziła prof. Anna Jeremus-Lewandowska Spotkanie w Sali Widowiskowej PŁ prowadziła prof. Anna Jeremus-Lewandowska

foto: Jacek Szabela

Odnalazł tu swoją miłość i aktywnie działał w studenckiej rozgłośni ŻAK. Dla naszej widowni przygotował nagranie z Festiwalu Yapa, gdzie przed czterdziestu laty wystąpił z piosenką Przylądek dobrych snów.

Jego sukces na rynku radiowym jest wynikiem wieloletniej i rzetelnej pracy. Radio Łódź pod Jego przewodnictwem stało się rozgłośnią najchętniej słuchaną i będącą w najlepszej kondycji ekonomicznej pośród 17 radiostacji Polskiego Radia. Większość jej zasobów została zdigitalizowana, a ich przesłuchanie trwałoby 12 lat.

Dariusz Szewczyk ukończył również Szkołę Główną Handlową oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, a poza tym jest … sadownikiem, co wynika z jego tradycji rodzinnych. Z zamiłowania podjął pracę w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej, który - dzięki jego zaangażowaniu - wkroczył na międzynarodowy rynek, stając się jednym z największych potentatów hodowli malin na świecie, eksportowanych na pięć kontynentów. Został za to uhonorowany Odznaką Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przyjęty w szereg honorowych członków Związku Podhalan.

Na zakończenie spotkania Dariusz Szewczyk wspomniał o swojej nowej funkcji w Radzie Uczelni, którą uważa za super radę nadzorczą, pochylającą się nad całością problemów akademickich.