Rada Biznesu, czyli rozwój nowoczesnego włókiennictwa

08-03-2022

Powołana została Rada Biznesu Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Spotkanie inauguracyjne zgromadziło bardzo wielu przedsiębiorców, a także przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego oraz instytutów naukowych i stowarzyszeń branżowych.

The Business Council of the Faculty of Material Technologies and Textile Design was established. The inaugural meeting brought together many entrepreneurs, as well as representatives of the Marshal's Office and scientific institutes and industry associations.

more on the website „Życie Uczelni” information bulletin of TUL

Dziekan prof. Katarzyna Grabowska witając gości szczególne słowa skierowała do prof. Sławomira Wiaka, rektora minionej kadencji oraz prof. Zofii Wysokińskiej, byłej prorektor UŁ, specjalistki w ekonomii międzynarodowej, integracji europejskiej i zrównoważonym rozwoju.

Gość zaproszony, prof. Zofia Wysokińska z UŁ przekazała uczestnikom spotkania wiele cennych rad Gość zaproszony, prof. Zofia Wysokińska z UŁ przekazała uczestnikom spotkania wiele cennych rad

foto: Janusz Tomczak

Dziekan mówiła, że dzięki pozyskanym projektom krajowym i międzynarodowym infrastruktura Wydziału bardzo zmieniła się i dziś prezentuje się bardzo nowocześnie. Podzieliła się przy tym zmartwieniem, jakim jest mała liczba studentów. Tymczasem grono firm, które tworzą Radę Biznesu jest imponujące, co po raz kolejny potwierdza, jak bardzo potrzebni są absolwenci kierunków prowadzonych na Wydziale.

Profile firm wchodzących w skład Rady Biznesu wyraźnie pokazują, czym jest dzisiaj nowoczesne włókiennictwo. Są w niej przedstawiciele sektora dzianin technicznych i automotive, producenci włókien geotechnicznych, agrowłókien, maszyn włókienniczych i firm specjalizujących się w barwieniu tkanin. Doceniając kształcenie na wzornictwie do Rady Biznesu przystąpili projektanci znanych marek, a także firmy produkujące odzież, także korporacyjną oraz mundury. Nie zabrakło wytwórców pasmanterii, bielizny, rajstop, skarpetek, koszul i różnego rodzaju dzianin na rynek medyczny. Jest też znana firma produkująca dywany, ale także trawę na boisko oraz duży producent nici.

Prof. Zofia Wysokińska zachęcała uczestników do tworzenia konsorcjów i aplikowania o pieniądze z Unii Europejskiej przeznaczone dla partnerstwa nauka-biznes-społeczeństwo. Jak podkreślała trzeba iść w kierunku cyrkulacyjnej gospodarki cyfrowej. Mówiono także o realizacji mniejszych projektów oraz tworzeniu na Wydziale dedykowanych sal promujących firmy. Prof. Sławomir Wiak podkreślał, że konieczne jest kształcenie studentów w kontakcie z realiami branży oraz rozwój w zakresie inteligentnej odzieży.

Dziekan prof. Katarzyna Grabowska oraz prof. Zbigniew Mikołajczyk wręczyli akty powołania na Członków Rady Biznesu oraz wybrano członków Zarządu. Zostali nimi: Lucyna Bilińska, kierująca działem badawczo-rozwojowym w Zakładzie Włókienniczym Biliński SP.J., Piotr Jakubiak, prezes Zarządu firmy Dywilan– Polskie Dywany Wełniane, Iwona Kossmann z firmy DENI CLER, prezes Zarządu DCG S.A., Monika Flisek dyrektor Ogólnopolskiej Izby Branży Skórzanej.

Lista członków Rady Biznesu Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów:

1. Instytut Biotechnologii i Włókien Chemicznych, Instytut Włókiennictwa:

dyrektor dr Radosław Dziuba

2. Zakład Włókienniczy Biliński SP.J. dyrektor dr inż. Lucyna Bilińska,

3. Recte-Komes s.c. Ireneusz Chabrowski, Renata Otocka, mgr inż. Ireneusz Chabrowski

4. PIOT - Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego,

prezes Zarządu Tadeusz Wawrzyniak,

5. PIOT – Fundacja Przemysłu i Mody, prezes Zarządu Aleksandra Krysiak,

6. WIGOLEN S.A., prezes Tomasz Nurek,

7. ARIADNA Fabryka Nici, prezes Andrzej Szklarczyk,

8. PPH Polexim GmbH Sp.z o.o., prezes Bogdan Palmowski,

9. KASTOR S.A., prezes Ireneusz Krawczyk,