Podwójna wystawa

31-10-2019

Galeria JUTRO na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów na kolejnej w tym roku wystawie zaprezentowała prace dwojga artystów z Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, z którą współpracuje Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Można je oglądać do 22 listopada 2019 r.

Prof. Roman Jaciv autor obrazów zebranych pod wspólnym tytułem „Blask uśmiechu – malarstwo” jest prorektorem do spraw nauki tej uczelni. Prof. Zenoviya Shulha z Wydziału Tkaniny Artystycznej, autorka wystawy „Tkanina jako dialog kulturowy” w semestrze zimowym 2019/20 prowadzi jako visiting professor zajęcia na PŁ na kierunku wzornictwo.

Tkaniny z prezentowanej na wystawie kolekcji Tkaniny z prezentowanej na wystawie kolekcji

foto: Katarzyna Zimna

 

Wystawa Tkanina jako dialog kulturowy powstała podczas corocznych międzynarodowych plenerów tkaniny artystycznej, które odbywają się w ramach tego projektu. Historyczne tkaniny wełniane ‒ „liżniki”, produkowane do codziennego użytku na Huculszczyźnie, stały się dla autorki źródłem inspiracji do realizacji zaprezentowanej kolekcji. Badanie ornamentyki tkanin artystycznych karpackiego regionu, zastosowanie naturalnej wełny farbowanej barwnikami roślinnymi, zostały wykorzystane do realizacji współczesnych autorskich kompozycji. Prezentowane tkaniny inspirowane są kulturą ludową górali i wyjątkową naturą Karpat.

Prace malarskie prof. Romana Jaciva Prace malarskie prof. Romana Jaciva

foto: Katarzyna Zimna

 

Wystawa „Blask uśmiechu – malarstwo” prezentowana w galerii Jutro jest częścią autorskiego projektu wystawienniczego Blask uśmiechu. Są to prace malarskie (akryl na papierze), wykonane w latach 2017-2019. Malarstwo artysty balansuje między realizmem magicznym a abstrakcją liryczną, gdy obraz powstaje w procesie spontanicznego organizowania kolorów i skojarzonych form plastycznych. Właśnie z tej bezpośredniości aktu malarskiego wyłaniają się obrazy-odbicia wyobraźni i tożsamości artysty.

 

Informacje o autorach:

 

Zenoviya Shulha (Shulga Zenovia Michajłowna) należy do grona wybitnych artystów, pedagogów i postaci kulturalnych Ukrainy. Jej twórczość obejmuje działania w obszarze gobelinu, dywanu, kurtyny teatralnej, kostiumu autorskiego i scenicznego, lalki teatralnej, itp. Z powodzeniem łączy działalność naukową i pedagogiczną na Wydziale Tkaniny Artystycznej Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych z pracą twórczą.

 

Roman Jaciv (Yatsiv) jest artystą, historykiem i teoretykiem sztuki, menedżerem sztuki, nauczycielem. Jest członkiem Narodowego Związku Artystów-Plastyków Ukrainy. Jako praktykujący artysta zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką, fotografią artystyczną i projektowaniem graficznym.

 

Kuratorka wystawy dr Aleksandra Wereszka. współpraca: dr Maciej Jabłoński, projekt plakatu: dr Monika Czarska, opiekunka galerii JUTRO: dr hab. Katarzyna Zimna.