W chmurach z liczbami

08-11-2019

W Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Łódzkiej została otwarta pracownia Pop-up Newton Room, pierwsza tego typu w Polsce. Nowoczesne laboratorium, specjalnie przygotowane stanowiska pracy i mini-aula wykładowa reprezentują tzw. Newton Concept. Metodę tę opracowała norweska fundacja non-profit FIRST Scandinavia. Pracownia w naszej szkole dotyczy dziedziny awiacji.

 

 

W czasie trzygodzinnych zajęć uczniowie PLO PŁ poznają program edukacyjny „W chmurach z liczbami” powstały we współpracy z firmą Boeing.

Tematyka zajęć koncentruje się wokół zagadnień związanych z lotnictwem w powiązaniu z elementami matematyki. Specjalistyczny sprzęt - 4 symulatory lotu i materiały dydaktyczne - zapewnia nieodpłatnie firma FIRST Scandinavia na okres 3 tygodni, od 5 do 22 listopada. Uczniowie będą mieli możliwość przeżycia edukacyjnej przygody oraz skorzystania z nowoczesnego sprzętu, prowadzenia badań i pracy w zespole. Istotnym elementem projektu są metody, które bazują na pracy w zespole, inspiracji, odkrywaniu, dyskusji i stosowaniu teoretycznej wiedzy w praktyce Celem „Newton Concept” jest zainteresowanie młodzieży przedmiotami STEM, czyli naukami przyrodniczymi, technologią, inżynierią i matematyką. – mówi dyrektor PLO PŁ Tomasz P. Kozera.  

Ćwiczenie na symulatorze lotów Ćwiczenie na symulatorze lotów

foto: Jacek Szabela

Zadaniem uczniów w projekcie jest przeprowadzenie lotniczej misji ratunkowej. – Pracują w grupach, dokonując obliczeń i pomiarów w celu zaplanowania praktycznego lotu zwiadowczego, który wykonają za pomocą stacjonarnych symulatorów lotu – dodaje dyrektor Kozera.

Ponad 40 pracowni „Newton Concept” powstało już w Norwegii, Danii i Szkocji, a dzięki współpracy z firmą Boeing projekt zostanie rozszerzony na inne części Europy i świata. Koncepcja pracowni powstała w roku 2003 jako odpowiedź na problem braku praktycznych zajęć oraz nowoczesnego sprzętu w laboratoriach szkolnych w Norwegii. Sieć pracowni nieustannie się rozrasta, a ich profile są bardzo różne - od zajęć z awiacji, poprzez laboratorium biologiczne, chemiczne, fizyczne, aż po energetykę.

W naszym Liceum, dzięki koncernowi Boeing, mogła powstać tymczasowa pracownia „Newton Room” z dziedziny awiacji.

Jak mówi Wiktor Byczkowski - pilot, instruktor w pracowni i absolwent PLO PŁ - W tej sali możemy doświadczyć lotnictwa, zobaczyć jak to jest usiąść za sterami samolotu i spróbować swoich sił w warunkach bardzo dobrze odwzorowujących warunki lotu. Mamy duży ekran, dzięki któremu widzimy, gdzie się znajdujemy, poruszając wolantem sterujemy samolotem, a przepustnicą dostosowujemy prędkość.

- To niesamowite, ile czynności jednocześnie musi wykonać pilot i jak wiele wskaźników musi kontrolować - mówią uczniowie, którzy spróbowali swoich sił w symulatorze - Na początku było trochę strachu, jak to zrobić, żeby samolot się nie rozbił. Wrażenia są niesamowite, praca pilota to fajny zawód - dodają.