Rozpoczynamy budowę Alchemium

22-01-2019

W kampusie PŁ powstanie kompleks budynków: centrum konferencyjno-dydaktyczne oraz budynek laboratoryjno-dydaktyczny Wydziału Chemicznego. Realizacja inwestycji została podzielona na dwa etapy, właśnie rozpoczyna się pierwszy z nich.

 

 

Centrum konferencyjno-dydaktyczne zostanie wybudowane za kwotę ponad 57 milionów złotych przez firmę Budimex S.A. Projekt szacowany w całości na ponad 113 mln zł otrzymał 97,5 mln dofinansowania z MNiSW, z czego 45 mln jest przeznaczona na gmach centrum.

 

Kompleks budynków Alchemium Kompleks budynków Alchemium

foto: Marcin Pabich

Rektor prof. Sławomir Wiak zawarł 21 stycznia 2019 r. umowę na realizację inwestycji Alchemium – magia chemii jutra. Budowa nowoczesnego gmachu konferencyjno – dydaktyczno – laboratoryjnego dla Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. Ze strony wykonawcy dokument podpisali: Łukasz Liberski - dyrektor ds. handlowych oraz Marek Janowski, dyrektor Rejonu Budimex S.A.

- Bardzo się cieszymy z nawiązanej współpracy. Harmonogram prac jest rozsądnie zaplanowany i na pewno podołamy zadaniu – mówi Marek Janowski. Przewidywany termin zakończenia prac to 30 września 2020 r.

Jak podkreśla rektor prof. Sławomir Wiak, Politechnice Łódzkiej brakuje reprezentacyjnego audytorium, które zastąpiłoby historyczną aulę im. prof. A. Sołtana, miejsce większości uroczystości ogólnouczelnianych. – Mamy wiele wyzwań związanych z organizacją prestiżowych spotkań i konferencji. Politechnika nie ma w tej chwili odpowiedniego do tego miejsca, spełniającego współczesne standardy. Z tego powodu dla uczelni, jednej z kluczowych w kraju, jest to bardzo ważna inwestycja. Kompleks Alchemium pozwoli też zapewnić powstanie laboratoriów chemicznych spełniających najwyższe wymagania dla tego typu infrastruktury badawczej.

Jako pierwsze powstanie centrum konferencyjno-dydaktyczne Jako pierwsze powstanie centrum konferencyjno-dydaktyczne

foto: Marcin Pabich

Autorem architektonicznego projektu Centrum, które stanie wzdłuż ul. Żeromskiego jest prof. architekt Marek Pabich. Zespół budynków jest monumentalny, a jego rozbicie na kilka części sprawia wrażenie pierzei miejskiej i nawiązuje do najbliższego otoczenia.

Jako pierwszy powstanie wysoki na ponad 24 metry 5-kondygnacyjny gmach konferencyjno-dydaktyczny wraz z częścią podziemną. Na parterze, w sąsiedztwie holu głównego, znajdzie się m.in. sala konferencyjna dla 100 osób. Będzie ona miejscem obrad Senatu uczelni. Sercem budynku będzie audytorium na 500 miejsc, wysokie na trzy kondygnacje. Aula, którą można podzielić na dwa mniejsze audytoria, wyposażona będzie w sprzęt multimedialny, oświetlenie sceniczne, system tłumaczeń symultanicznych.

Kolejne piętra wypełnią sale konferencyjne, audytoria, pracownie komputerowe oraz pomieszczenia biurowe, w tym dziekanat Wydziału Chemicznego.

Drugi etap obejmujący budynki dydaktyczno-naukowe zaplanowano na lata 2021- 2024.

Reportaż przygotowany przez Centrum Multimedialne PŁ