Potrzebujemy nowego europejskiego instytutu ds. sztucznej inteligencji w nauce

18-04-2024

Grupa renomowanych naukowców, nominowanych w ramach Mechanizmu Doradztwa Naukowego (Scientific Advice Mechanism - SAM) Komisji Europejskiej, przekazała wiceprzewodniczącej wykonawczej Komisji Europejskiej Margrethe Vestager oraz komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Ilianie Ivanovej, raport i niezależną opinię w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w nauce.

W gronie ekspertów przygotowujących raport była prof. Anna Fabijańska z Politechniki Łódzkiej, pełniąca rolę współprzewodniczącej grupy roboczej Science Advice for Policy by European Academies (SAPEA). W swojej wypowiedzi dla mediów podkreśla, że należy zapewnić uniwersytetom i instytutom badawczym w całej Europie sprawiedliwy dostęp do najnowocześniejszej infrastruktury AI, co przyczyni się do rozwoju i aktywności badawczej we wszystkich dyscyplinach i państwach członkowskich.

Doradcy naukowi Komisji Europejskiej zalecają m.in.:

• utworzenie europejskiego instytutu ds. sztucznej inteligencji w nauce, który zapewniłby ogromną moc obliczeniową o wysokiej wydajności, zrównoważoną infrastrukturę chmurową i programy szkoleniowe w zakresie sztucznej inteligencji dla naukowców,
  • nadanie priorytetu badaniom opartym na sztucznej inteligencji w obszarach, w których dostępne są duże ilości danych, ale trudne do interpretacji, takich jak spersonalizowana opieka zdrowotna, spójność społeczna oraz transformacja ekologiczna i cyfrowa,
  • wspieranie nowych badań nad ekologicznymi algorytmami i infrastrukturą sztucznej inteligencji, aby pomóc w zarządzaniu wpływem technologii na środowisko,
  • badania oparte na sztucznej inteligencji powinny być skoncentrowane na człowieku i społecznościach i przynosić znaczące korzyści obywatelom UE.

Opracowanie, które trafiło 15 kwietnia w Brukseli do rąk obu Pań nie jest wiążące, ale może zostać wykorzystane w ogólnej strategii Komisji dotyczącej sztucznej inteligencji w badaniach i innowacjach.

informacja prasowa

video rozmowy wiceprzewodniczącej wykonawczej KE Margrethe Vestager, komisarz Iliany Ivanovej, współprzewodniczącej SAPEA prof. Anny Fabijańskiej i przewodniczącej Group of Chief Scientific Advisors (GCSA) prof. Nicole Grobert