Gala liderów

17-01-2020

Laureaci X edycji programu LIDER otrzymali na uroczystej gali wyróżnienia oraz symboliczne czeki z rąk wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego prof. Grzegorza Wrochny oraz dyrektora NCBR dr. inż. Wojciecha Kamienieckiego. Z Politechniki Łódzkiej dofinansowanie z programu otrzymało troje naukowców: dr inż. Katarzyna Nawrotek, dr inż. Piotr Reorowicz i mgr inż. Mateusz Kujawiński.

 

 

Uroczyste wręczenie nagród zbiegło się z ogłoszeniem XI edycji LIDERA, której budżet został zwiększony do 100 milionów złotych. W gali zorganizowanej 16 stycznia naszą uczelnię reprezentował prof. Dariusz Gawin, prorektor ds. innowacji i rozwoju uczelni.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Grzegorz Wrochna Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Grzegorz Wrochna

foto: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Liderzy z PŁ

W X edycji wyłoniono 42 laureatów spośród 233 zgłoszeń. Liderów z Politechniki Łódzkiej i tytuły ich projektów podaliśmy w ŻU 149 w artykule Troje nowych liderów.

W specjalnym wydawnictwie NCBiR i MNiSW, które ukazało się z okazji gali znalazła się krótka charakterystyka każdego z laureatów, tytuł projektu i jego syntetyczny opis oraz wysokość dofinansowania. Tak przedstawiono w nim naszych młodych naukowców.

Dr inż. Katarzyna Nawrotek – Inżynier, idealistka, dzięki której pacjenci cierpiący z powodu urazów nerwów obwodowych będą mogli skorzystać z leczenia dopasowanego do ich indywidualnych potrzeb.

Mgr inż. Mateusz Kujawiński – Doktorant Politechniki Łódzkiej, wielokrotny laureat międzynarodowych konkursów robotycznych, którego zainteresowania koncentrują się na zasobach energetycznych w zespołach robotów.

Dr inż. Piotr Reorowicz – Wybitny naukowiec, dzięki pracy którego powinno zostać zmniejszone ryzyko powikłań pooperacyjnych w leczeniu chorób naczyniowych OUN.

 

Trochę statystyk

Z opublikowanych przez NCBiR statystyk wynika m.in., że w 10 edycjach programu 379 młodych naukowców otrzymało łącznie 427 mln zł dofinansowania.

Politechnika Łódzka jest w czołówce uczelni mających najwięcej laureatów programu. Większą ich liczbą mogą pochwalić się tylko Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechniki: Wrocławska, Poznańska i Gdańska.

 

XI edycja – czas na kolejnych liderów

Jak informuje NCBiR o środki – maksymalnie 1,5 miliona złotych - aplikować mogą doktoranci, nauczyciele akademiccy bądź osoby ze stopniem doktora, od którego uzyskania nie upłynęło 7 lat. Pozyskane finansowanie można przeznaczyć na badania aplikacyjne i/lub prace rozwojowe. Co ważne, projekt musi być realizowany we współpracy z jednostką, która zatrudni Lidera na okres realizacji projektu oraz jego zespół badawczy na okres pracy przy realizacji projektu. Nabór wniosków w XI konkursie potrwa do 16 marca 2020 roku.